31st Lake Joe Pool Pumpkin Run

Age Group Results

October 14, 2017


Results by RunTIME Racing Services www.run-time.com


Men: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 80-99
Women: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

10K Timed

Top

Female OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ESPERANZA LOPEZ FORT WORTH TX 1557 26 2   41:18.9 41:22.2 0:03.2 6:39/M
Top

Male OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BEN GILLICK DENTON TX 1689 18 1   35:34.1 35:34.5 0:00.3 5:44/M
Top

Female MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JAMIE HOANG 1175 40 14   46:33.5 47:11.2 0:37.6 7:30/M
Top

Male MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JIMMY HOANG CEDAR HILL TX 1176 41 16   46:34.7 47:11.2 0:36.4 7:30/M
Top

Female GRAND MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 LINDA KELLY DALLAS TX 1546 66 19   47:47.4 47:49.5 0:02.1 7:42/M
Top

Male GRAND MASTERS Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 RAYMOND RODRIGUEZ MANSFIELD TX 1711 59 21   48:35.5 48:38.4 0:02.8 7:49/M
Top

Female 19 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MORGAN MCFRAZIER 1179 8 8   44:25.4 44:30.7 0:05.2 7:09/M
2 JAYLA COLEMAN 1723 9 18 3:06.5 47:31.9 47:43.6 0:11.6 7:39/M
3 SAVANNAH DELAROSA RED OAK TX 1514 18 36 11:23.1 55:48.6 55:55.0 0:06.4 8:59/M
4 PAYTON SWANN ARLINGTON TX 1724 10 113 35:23.8 1:19:49.2 1:19:52.7 0:03.4 12:51/M
Top

Male 19 & Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KONNER KEMP KAUFMAN TX 1694 17 7   43:40.1 43:41.8 0:01.7 7:02/M
2 IAN REESE CEDAR HILL TX 1713 16 9 1:38.4 45:18.5 45:18.5 7:18/M
3 JOSHUA HOANG 1178 7 15 2:54.2 46:34.3 47:12.2 0:37.9 7:30/M
4 JONAH HOANG 1177 9 17 2:55.6 46:35.7 47:13.2 0:37.5 7:30/M
5 TYLER HOWARD OVILLA TX 1692 19 20 4:25.1 48:05.2 48:06.0 0:00.7 7:45/M
6 ANDREW MCCONNELL GRAND PRAIRIE TX 1246 16 22 5:16.1 48:56.2 49:02.1 0:05.8 7:53/M
7 SAUL REYES GRAND PRAIRIE TX 1699 16 26 7:20.9 51:01.0 51:03.1 0:02.1 8:13/M
8 JUAN GOMEZ GRAND PRAIRIE TX 1690 17 27 7:26.1 51:06.2 51:06.2 8:14/M
9 MASON ERIC KIMBALL ARLINGTON TX 1550 12 67 20:11.2 1:03:51.3 1:04:06.7 0:15.4 10:17/M
10 MICHAEL CANNON GRAND PRAIRIE TX 1245 15 98 30:19.9 1:14:00.0 1:14:51.8 0:51.8 11:55/M
11 XAYASONE NORKEO 1263 10 123 52:38.3 1:36:18.4 1:36:18.4 15:30/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MEGAN GOMBA WEATHERFORD TX 1524 22 84   1:07:42.7 1:08:24.8 0:42.0 10:54/M
2 RILEY WEAVER GEORGETOWN TX 1593 20 91 1:52.9 1:09:35.6 1:09:49.3 0:13.6 11:12/M
3 MARY DERRYBERRY GRAND PRAIRIE TX 1516 24 100 6:54.4 1:14:37.1 1:23:55.7 9:18.5 12:01/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 YONATHAN VASQUEZ GRAND PRAIRIE TX 1704 20 4   42:36.6 42:39.8 0:03.2 6:52/M
2 STEVEN ALDERSON FORT WORTH TX 1497 23 85 25:32.6 1:08:09.3 1:08:15.6 0:06.3 10:58/M
3 JASON HAMMON ARLINGTON TX 1528 21 96 30:02.3 1:12:38.9 1:13:01.5 0:22.5 11:42/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MIRNA MACIEL MCKINNEY TX 1559 29 25   50:39.0 50:40.7 0:01.7 8:09/M
2 MICHELLE NAVARRE DALLAS TX 1569 25 51 9:13.3 59:52.4 1:00:18.5 0:26.0 9:38/M
3 KATIE RUSSELL DALLAS TX 1579 25 55 10:23.8 1:01:02.9 1:01:29.3 0:26.4 9:50/M
4 LAUREN MCCRAW PLANO TX 1563 28 62 11:20.5 1:01:59.6 1:02:27.9 0:28.3 9:59/M
5 JANYCE BRUECKEN RICHARDSON TX 1502 27 69 13:26.7 1:04:05.7 1:04:36.9 0:31.1 10:19/M
6 KELLYN ROSE RICHARDSON TX 1576 29 70 13:29.5 1:04:08.6 1:04:37.1 0:28.5 10:20/M
7 ALLISON MONTAGUE BEDFORD TX 1568 29 83 16:45.7 1:07:24.8 1:07:54.1 0:29.3 10:51/M
8 LAURA PAINCHAUD GEORGETOWN TX 1572 26 90 18:56.3 1:09:35.4 1:09:49.5 0:14.0 11:12/M
9 ELIANE HERNANDEZ GRAND PRAIRIE TX 1535 29 97 22:09.8 1:12:48.9 1:12:57.1 0:08.2 11:43/M
10 LETICIA PILAR CARROLLTON TX 1574 26 106 25:38.3 1:16:17.3 1:16:35.9 0:18.6 12:17/M
11 TESCH USSERY ARLINGTON TX 1592 26 114 29:12.2 1:19:51.3 1:20:02.5 0:11.2 12:51/M
12 CRYSTAL HOUGHTON SACHSE TX 1539 29 128 56:00.7 1:46:39.8 1:47:24.6 0:44.8 17:10/M
13 DANA HOWARD IRVING TX 1721 28 131 1:14:44.2 2:05:23.2 2:06:21.6 0:58.4 20:11/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JASON KRAMER GREENVILLE TX 1554 29 3   41:55.4 43:02.7 1:07.3 6:45/M
2 JOAN PHILIPPE 1619 29 13 4:34.8 46:30.2 46:36.2 0:05.9 7:29/M
3 THOMAS DIAMOND 1722 28 44 15:52.9 57:48.3 58:12.2 0:23.9 9:18/M
4 HOLT HIGGINS BURLESON TX 1536 29 47 17:08.2 59:03.6 59:27.3 0:23.6 9:31/M
5 WILL MCDONALD DALLAS TX 1564 25 56 19:08.0 1:01:03.4 1:01:29.9 0:26.4 9:50/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 AMANDA HUCK ARLINGTON TX 1541 30 6   43:08.6 43:15.2 0:06.6 6:57/M
2 JULIE SANDOVAL ARLINGTON TX 1580 32 10 2:30.4 45:39.0 45:45.0 0:06.0 7:21/M
3 LINDSEY HIGGINS BURLESON TX 1537 30 60 18:30.4 1:01:39.0 1:02:03.3 0:24.2 9:56/M
4 CASSANDRA WETTLAUFER MANSFIELD TX 1596 31 78 23:12.2 1:06:20.8 1:06:36.9 0:16.1 10:41/M
5 JILLIAN KILGORE ROWLETT TX 1718 33 130 1:04:34.4 1:47:43.0 1:48:16.6 0:33.6 17:21/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CALVIN DUCKWORTH GRAND PRAIRIE TX 1519 33 35   55:11.4 55:46.7 0:35.3 8:53/M
2 JOHN BALDUF 1212 34 59 6:11.7 1:01:23.1 1:01:26.3 0:03.2 9:53/M
3 JONAH COPELAND FORT WORTH TX 1508 30 108 21:30.8 1:16:42.2 1:17:16.3 0:34.0 12:21/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 KRISTIN GARCIA FORT WORTH TX 1652 36 5   42:48.7 42:51.2 0:02.5 6:54/M
2 ELIZABETH RODRIQUEZ 1265 38 23 7:00.4 49:49.1 50:20.6 0:31.4 8:01/M
3 KASSIDY GERSTENKORN FORT WORTH TX 1688 36 76 22:59.2 1:05:48.0 1:06:23.1 0:35.1 10:36/M
4 JESSICA GRACE GRAPEVINE TX 1525 35 82 24:22.0 1:07:10.7 1:07:18.1 0:07.4 10:49/M
5 MASSIEL CATON DALLAS TX 1507 35 86 25:27.5 1:08:16.3 1:08:22.1 0:05.8 11:00/M
6 ALISHA HERNANDEZ Grand Prairie TX 1307 38 109 35:09.1 1:17:57.9 1:18:07.5 0:09.6 12:33/M
7 COURTNEY NOLAN RED OAK TX 1571 35 112 36:40.6 1:19:29.4 1:19:33.8 0:04.4 12:48/M
8 JENNIFER HARDWICK N RICHLND HLS TX 1530 36 117 41:18.0 1:24:06.7 1:24:36.0 0:29.2 13:33/M
9 MANISONE NORKEO 1262 37 122 53:26.9 1:36:15.6 1:36:18.6 0:02.9 15:30/M
10 REBECCA HICKLIN ARLINGTON TX 1691 39 126 1:00:34.6 1:43:23.3 1:44:09.0 0:45.6 16:39/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MATTHEW KINGORE DALLAS TX 1552 38 11   45:50.2 45:55.9 0:05.7 7:23/M
2 NEALY JENKINS SR. EULESS TX 1631 36 12 0:37.9 46:28.2 46:34.4 0:06.1 7:29/M
3 STEVEN JEFFERSON 1616 35 31 8:36.9 54:27.2 54:34.2 0:06.9 8:46/M
4 SANDRO CAMACHO ARLINGTON TX 1653 39 33 9:05.9 54:56.2 55:06.8 0:10.5 8:51/M
5 STEVEN NUNEZ FORT WORTH TX 1708 35 40 11:28.5 57:18.8 57:41.7 0:22.9 9:14/M
6 SHANE MCKEE ARLINGTON TX 1695 36 45 12:22.9 58:13.2 59:24.3 1:11.1 9:22/M
7 JOSE LEYVA IRVING TX 1720 35 80 21:00.2 1:06:50.5 1:07:05.7 0:15.1 10:46/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 STACIE SJOSTROM ARLINGTON TX 1657 43 39   56:53.4 57:15.7 0:22.3 9:10/M
2 JULIE KANER DALLAS TX 1544 43 46 1:55.0 58:48.5 58:56.8 0:08.3 9:28/M
3 MELISSA CAMPBELL 1505 41 52 3:37.9 1:00:31.4 1:00:41.7 0:10.2 9:45/M
4 IWANA WESTER RED OAK TX 1594 41 61 4:48.1 1:01:41.5 1:01:49.8 0:08.3 9:56/M
5 MARIA SANDOVAL-PADILLA GRAND PRAIRIE TX 1581 44 66 6:56.5 1:03:49.9 1:03:56.2 0:06.2 10:17/M
6 SUNSHINE DAVIS MANSFIELD TX 1512 43 68 7:01.7 1:03:55.2 1:04:19.0 0:23.8 10:18/M
7 MARCY PHILLIPS GRAND PRAIRIE TX 1633 40 73 8:02.2 1:04:55.6 1:05:06.6 0:11.0 10:27/M
8 CHYLOE BROWN GRAND PRAIRIE TX 1305 42 74 8:07.0 1:05:00.4 1:05:31.3 0:30.8 10:28/M
9 MICHELE KOPPMANN MIDLOTHIAN TX 1553 42 79 9:31.4 1:06:24.9 1:06:41.3 0:16.3 10:42/M
10 ERIKA DEVENNEY SPRINGTOWN TX 1517 44 87 11:58.3 1:08:51.7 1:09:11.4 0:19.6 11:05/M
11 DIANA EMAH GRAND PRAIRIE TX 1521 40 104 18:23.9 1:15:17.3 1:15:28.3 0:10.9 12:07/M
12 ANGELA COMER GRAND PRAIRIE TX 1306 44 118 28:47.0 1:25:40.5 1:26:21.2 0:40.7 13:48/M
13 JOLEY MARTIN ROWLETT TX 1561 43 119 29:17.4 1:26:10.9 1:26:45.8 0:34.9 13:53/M
14 JENNIFER NELSON JOSHUA TX 1570 41 120 31:03.4 1:27:56.9 1:28:33.4 0:36.4 14:10/M
15 SHERYL STOWE SUCHSLAND KENNEDALE TX 1588 44 121 31:06.8 1:28:00.3 1:28:33.4 0:33.1 14:10/M
16 LATONYA JOHN ARLINGTON TX 1542 41 132 1:08:46.7 2:05:40.2 2:06:22.9 0:42.6 20:14/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CRAIG SJOSTROM ARLINGTON TX 1658 40 49   59:22.0 59:43.8 0:21.7 9:34/M
2 CASEY CAMPBELL BRIGHTON MI 1504 42 53 1:09.5 1:00:31.6 1:00:41.6 0:09.9 9:45/M
3 JASON HYMAN 1130 43 75 6:13.6 1:05:35.7 1:06:28.4 0:52.7 10:34/M
4 MARK WESTER RED OAK TX 1595 43 88 10:03.1 1:09:25.2 1:09:33.6 0:08.3 11:11/M
5 JEFF PRATER ARLINGTON TX 1575 44 111 19:32.6 1:18:54.7 1:19:18.4 0:23.6 12:42/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 SHAWNA YAMB 1623 45 28   51:08.6 51:15.6 0:07.0 8:14/M
2 DANA KRASINSKI SOUTHLAKE TX 1555 45 32 3:33.4 54:42.0 54:46.8 0:04.7 8:49/M
3 PAM EASON ARLINGTON TX 1662 46 41 6:33.0 57:41.6 58:13.7 0:32.1 9:17/M
4 STEPHANIE SPRIGGINS ARLINGTON TX 1587 49 42 6:38.2 57:46.8 58:11.8 0:25.0 9:18/M
5 TONIA CLARK DUNCANVILLE TX 1349 47 63 10:52.8 1:02:01.4 1:02:26.9 0:25.4 9:59/M
6 GINGER ROSINBAUM IOWA PARK TX 1577 49 72 13:09.1 1:04:17.7 1:04:24.4 0:06.7 10:21/M
7 TINA WILLIAMS GLENN HEIGHTS TX 1626 45 89 18:24.9 1:09:33.5 1:10:17.7 0:44.2 11:12/M
8 TAMMY LOFTUS GRAND PRAIRIE TX 1350 46 92 18:34.1 1:09:42.7 1:10:27.5 0:44.8 11:13/M
9 LESLIE DEBONA GRAND PRAIRIE TX 1513 47 95 20:55.2 1:12:03.8 1:12:33.5 0:29.7 11:36/M
10 JOHANNA LOVE BURLESON TX 1558 48 99 22:54.6 1:14:03.2 1:14:25.7 0:22.4 11:55/M
11 YOLANDA ALLEN DESOTO TX 1499 49 110 27:08.2 1:18:16.8 1:19:16.8 1:00.0 12:36/M
12 SHEILA BETH HOLEN LEWISVILLE TX 1538 46 124 48:08.5 1:39:17.1 1:39:35.6 0:18.4 15:59/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JESUS VERGARA 1266 48 29   51:30.8 51:39.8 0:09.0 8:18/M
2 TODD GEORGE ARLINGTON TX 1522 48 81 15:21.9 1:06:52.8 1:07:21.0 0:28.2 10:46/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 MARTA RODRIGUEZ GRAND PRAIRIE TX 1627 52 37   56:11.6 58:08.8 1:57.2 9:03/M
2 STEPHANIE O'NEAL GRAND PRAIRIES TX 1213 50 103 19:03.1 1:15:14.7 1:15:32.3 0:17.6 12:07/M
3 ELIZABETH COTHRAN MESQUITE TX 1686 52 127 47:13.3 1:43:24.9 1:44:09.7 0:44.7 16:39/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TRACY MCCONNELL GRAND PRAIRIE TX 1226 50 24   50:36.4 50:39.9 0:03.4 8:09/M
2 GREG SPIVEY ARLINGTON TX 1712 50 48 8:36.0 59:12.4 59:22.1 0:09.6 9:32/M
3 TIMO RAKKOLAINEN ARLINGTON TX 1264 51 50 8:59.9 59:36.4 59:40.3 0:03.8 9:36/M
4 RANDY ROSINBAUM IOWA PARK TX 1578 54 57 10:28.5 1:01:05.0 1:01:11.9 0:06.8 9:50/M
5 DONALD GOMBA WEATHERFORD TX 1523 53 58 10:30.9 1:01:07.3 1:01:49.8 0:42.4 9:50/M
6 HUNG LY GRAND PRAIRIE TX 1207 53 101 24:15.5 1:14:51.9 1:15:12.2 0:20.2 12:03/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 ROBIN HOWZE WAXAHACHIE TX 1540 55 65   1:02:23.6 1:03:31.1 1:07.5 10:03/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BARRETT TAYLOR GRAND PRAIRIE TX 1725 56 30   51:46.5 51:50.8 0:04.2 8:20/M
2 BRIAN MARTIN WOODWAY TX 1560 56 64 10:29.4 1:02:15.9 1:02:50.6 0:34.6 10:01/M
3 ROBERT HAAS COLLEYVILLE TX 1527 59 93 19:15.6 1:11:02.2 1:11:09.3 0:07.1 11:26/M
4 LARRY THOMPSON 1622 56 105 23:34.8 1:15:21.4 1:16:28.0 1:06.6 12:08/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 YVONNE SHELTON ARLINGTON TX 1583 62 43   57:46.8 58:11.7 0:24.8 9:18/M
2 JOHANNA KILGORE GRAND PRAIRIE TX 1549 64 129 49:55.6 1:47:42.4 1:48:16.6 0:34.2 17:21/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 STEPHEN PHILLIPS ARLINTON TX 1573 62 94   1:11:42.1 1:11:50.9 0:08.7 11:33/M
2 DP ROD 1624 64 107 4:39.0 1:16:21.1 1:16:29.7 0:08.6 12:18/M
3 MICHAEL ABERNETHY LITTLE ELM TX 1496 60 115 11:10.2 1:22:52.4 1:23:18.6 0:26.2 13:21/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 BERT DOMINGUEZ GAITHERSBURG MD 1518 69 38   56:37.7 56:45.6 0:07.8 9:07/M
2 PAUL SMITH ARLINGTON TX 1584 67 54 4:10.4 1:00:48.2 1:00:55.0 0:06.8 9:47/M
3 MYRON KIMBALL ARLINGTON TX 1551 67 71 7:38.3 1:04:16.1 1:04:30.4 0:14.2 10:21/M
4 FRED JOHNSTON ARLINGTON TX 1543 69 77 9:12.1 1:05:49.9 1:06:14.3 0:24.4 10:36/M
5 KENDALL BLACK GRAND PRAIRIE TX 1501 68 102 18:26.5 1:15:04.3 1:15:09.9 0:05.6 12:05/M
6 JOSE NUNEZ FORT WORTH TX 1709 66 125 46:28.4 1:43:06.2 1:43:30.8 0:24.6 16:36/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 JERRY MCWILLIAMS GRAND PRAIRIE TX 1261 71 34   55:01.5 55:07.6 0:06.1 8:52/M
Top

Male 80 & Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 CHARLES KEY DALLAS TX 1547 86 116   1:23:37.9 1:23:43.6 0:05.7 13:28/M